Kohviku ajalugu

Eesti vanima kohviku ajalugu

Stude kohvik
Stude kohvik

Maiasmoka kohviku algusajaks loetakse aastat 1864, kuigi juba aastast 1806 tegutses samas asukohas väike kondiitriäri ja – kauplus. 1864. aastal omandas maja koos selles paiknenud äriga baltisaksa kondiiter Georg Stude. Lisaks ostis ta suure maja Pühavaimu ja Pika tänava nurgal ning ehitas need kokku üheks hooneks, nagu me näeme seda täna. Ümberehitused võimaldasid laiendada tootmist ja rajada uhkema müügisaali. Nagu varem, võis seal nüüdki laua taga istudest maitsvat kooki-kohvi tellida.

1913. aastaks said kohvikuruumid oma tänaseni säilinud luksusliku välimuse. Enamgi veel kui punakast puust pronkskaunistustega vitriinid ja müügiletid, püüab sellest ajast külastajate pilku haruldane maalingutega klaaslagi.

Nõukogude okupatsioon tõi kaasa ka Georg Stude äri natsonaliseerimise ja liitmise teiste kondiitritööstusettevõttega 1941. aastal. Mitmete ühendamiste teel sai Georg Stude äri hiljem osaks praegusest Orkla Eesti AS-st.

Georg Stude martsipani ning käsitöökompvekkide tootmine jõudis nii tookordsesse kondiitritoodete vabrikusse Kalev. Tema tortide-kookide valmistamise traditsioon aga jätkus Pikal tänaval endises asukohas.

Maiasmoka nime kannab kohvik aastast 1984.

1997. aastal registreeriti OÜ Maiasmokk ja seitse aastat hiljem omandas AS Kalev sellest enamusosaluse. Aastal 2007 jõudis martsipanikujukeste valmistamine tagasi oma ajaloolisse koju Maiasmoka kohviku majas ja on seal tänaseni.

2010. aasta lõpus omandas AS Kalev enampakkumisel varem Tallinna linnale kuulunud ajaloolise Maiasmoka kohviku hoone. Täna on OÜ Maiasmokk, Orkla Eesti AS tütarettevõte.

II korruse kohviku ajalugu

Kunagi paiknes maja teisel korrusel firma omaniku Georg Stude perekonna korter, hiljem on neid ruume kasutatud erineval otstarbel. Näiteks 1947-1952 asus osades ruumides ajakirja Eesti Naine toimetus. 1980. aastatel oli teisel korrusel väga populaarne söögikoht, kuhu ei olnud sugugi lihtne pääseda – tihti tuli selleks lausa „tutvusi“ kasutada.

Kohvik Maiasmokk Stude tänava sissepääs
Kohvik Maiasmokk Stude tänava sissepääs